Globalt Fokus' klimaarbejde fokuserer på finansiering og tilpasning af klimaindsatser i relation til udviklingsarbejde og humanitære katastrofer (nexus). Desuden understøtter Globalt Fokus sine medlemmer i integration af klimaaspekteter i al udviklingsarbejde, og at vi som sektor selv går forrest i den bæredygtige grønne omstilling og har ’orden i eget hus’.
Sammen med medlemmerne arbejder vi målrettet for, at Danmark er foregangsland på den nationale omstilling og integrering af klima- og miljøspørgsmål i udviklingsarbejdet.
Globalt Fokus' klimaarbejde har også et stærkt fokus på koblingen mellem klimaretfærdighed og menneskerettigheder, og vi arbejder målrettet for, at de mennesker, der er mest udsat for klimaforandringernes konsekvenser og allerede i dag betaler den højeste pris for krisen, bliver inkluderet og hørt i beslutningsprocesserne, der vedrører deres fremtid. Det gør vi sammen med vores nationale og internationale klimanetværk, gennem kampagnearbejde og ved at indsamle og dele viden og data om koblingen mellem klimaforandringer og menneskerettigheder.
VIl du vide mere?

Rebekka Blomqvist
Politisk rådgiver:
Udviklingspolitik og klima
Telefon: +45 28 43 89 43
Mail:

Sigrid Bjerre Andersen
Politisk Rådgiver:
Klima og migration
+45 53340646
(På barsel)
Rebekka Blomqvist
Politisk rådgiver:
Udviklingspolitik og klima
Telefon: +45 28 43 89 43
Mail:
Sigrid Bjerre Andersen
Politisk Rådgiver:
Klima og migration
+45 53340646
(På barsel)
Partnerskaber

Grønt Partnerskab
Grønt Partnerskab vil bidrage til et grønt ambitions- og kompetenceløft i udviklingssektoren, give bud på innovative og bæredygtige grønne løsninger samt sikre inddragelse af civilsamfundet i politiske processer og udvikling af programmer.
Seneste nyheder på klima
Globalt Fokus samler medlemmers ekspertise i stor konference
Accelerering af klimahandling er bydende nødvendigt for at opnå Parisaftalen i 2030. Men en retfærdig og effektiv grøn omstilling skal være menneskerettighedsbaseret, for ligesom at klimakrisen fører til en rettighedskrise, kan også klimaindsatser føre til krænkelser af rettigheder. Det stillede vi skarpt på til konferencen ´Fælles veje for rettigheder og klimahandling´.
Globalt Fokus er klar til at sætte rettigheder på COP28-dagsordenen
For tredje år i træk er Globalt Fokus med til FN´s klimatopmøde. Årets COP28 bliver afgørende for etablering af den længe ventede fond til klimaskabte tab og skader, som verdensledere blev enige om sidste år. Vores hovedbudskab og dagsorden for COP28 er sammen med medlemmer og gennem vores internationale netværk at presse på for, at rettigheder får en central plads i aftalerne.
Ny policy paper om tab og skader: `Vores Udledninger. Vores ansvar´
Mens finansiering til klimarelaterede ”tab og skader” lader vente på sig, vokser behovet, og hverken hos eksperter eller politikere hersker der længere tvivl om, at vi ser ind i en tid, hvor tab og skader vil ramme millioner af mennesker. I samarbejde med 92-gruppen har Globalt Fokus udarbejdet en række anbefalinger til, hvordan Danmark fortsat går forrest i at sikre finansiering til tab og skader.
Kommende Globalt Fokus konference vil fremme rettigheder i Danmarks globale klimapolitik
Klimakrisen er en rettighedskrise. Hvis vi ikke vil risikere tilbagegang i årtiers fremgang for at sikre menneskerettigheder, skal rettigheder prioriteres i klimaløsninger. Netop at placere rettigheder centralt i dansk global klimapolitik er ambitionen med kommende Globalt Fokus konference ´Fælles Veje for Rettigheder og Klimahandling´.